Archive for Luty 2017

Kolejnych oszczędności energetycznych jak i finansowych można dokonać racjonalnie gospodarując środkami transportu. Ekologiczna samodys­cyplina powinna przeważać, nawet jeśli możemy sobie pozwolić na wydatki na benzynę i… mandaty. Nie wskazane jest np. pozostawienie samochodu z pracującym silnikiem na dłuższym postoju, tak jak i jazda z nie wyregulowa­nym gaźnikiem – a można go przecież poprawić podczas przeglądu w stacji diagnostycznej. Mycie samochodu, lakierowanie, wymiana oleju też mogą być chwilami specjalnej troski o środowisko. Płyny do mycia samochodów powinny podlegać tej samej weryfikacji co inne środki czystości.

0   Tak więc lansując „modę ekologiczną” dobrze by było dostrzec uroki naturalnej, nie wybielanej bawełny i lnu – „pójść w beże i kremy’’ raczej niż w śnieżne biele. Szacunek dla tak boleśnie dla środowiska wytwarzanych materiałów może też się przejawić bardziej oszczędnym korzystaniem z bawełnianej tkaniny. Podkoszulki po spraniu mogą trafić na młodszego brata, a potem zamiast do kosza mogą z pożytkiem zostać ścierką do podłogi. Taki oszczędny sposób korzj stania z bawełny i wykorzystanie najmniejszych kawałków materiału pojawiał się w wielu kulturach w strojach ludowych. Narzuty z resztek dawniejszych materiałów zwane patchworkami są nadal używane na południu Stanów Zjednoczonych.

Teraz znów wracają do mody i są lansowane nie tylko przez ekologów. Silne emocje budzi sprawa noszenia futer. Sposób zabijania zwierząt na te futra, zagrożenie gatunków rzadkich, a o cennych skórach powoduje, że nie tylko działacze radykalnych ruchów protestują przeciw ich noszeniu. Lan­sowanie w zamian futer sztucznych też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Powstają z wyjściowego produktu – ropy naftowej, naruszając jej zapasy, a przy procesie wytwarzania „wzbogacają” atmosferę w szkodliwe gazowe produkty. Z gazowego i energetycznego punktu widzenia jest to zużywanie surowców i produkcja skażeń towarzysząca celom może nie najbardziej niezbędnym.

Kopalnie złota na przykład zawsze powodowały i powodują destrukcję środowiska – wycinanie drzew w miejscu zakładania kopalń, spalanie węgla do wytapiania rudy, skażenie środowiska rtęcią i cyjankiem, używanymi podczas obróbki kruszcu. Teraz kopalnie złota i powstająca zaraz wokół nich infrastruktura (drogi, domy dla górników itp.) są jednym z zagrożeń lasu tropikalnego. Podobnie diamenty wydobywanie i obróbka diamentów wymaga ogromnych ilości wody, co na niektórych obszarach oznacza osuszanie bagien; klasycznym tego przykładem są kopalnie w Okaranego w Botswanie, które na nieszczęście znajdują się w sąsiedztwie jednego z bogatszych i najbardziej gatunkowo zróżnicowanych mokradeł na świecie.